Študijski obisk Švedske, v okviru projekta Europe Goes Local (podpora razvoju in krepitvi mladinskega dela na lokalni ravni), se je odvil od 19. do 22. junija 2023. Na povabilo nacionalne agencije za razvoj mobilnosti mladih, MOVIT, se je odzvala tudi mladinska delavka na Zavodu za turizem, kulturo, mladino in šport Brda, in v izbirnem postopku bila tudi izbrana. Skupaj še z dvema slovenskima predstavnikoma iz Zavoda za mladino in šport Trbovlje in trboveljske občine, smo spoznavali organizirano raznoliko lokalno mladinsko delo na Švedskem, točneje v mestu Gothenburg.
Obisk je bil navdihujoč. V razmislek je bilo podanih kar nekaj odličnih predlogov in primerov dobre prakse, kako spodbuditi mlade k aktivni participaciji že v zelo zgodnji fazi odraščanja. Že s preprostimi in vsakdanjimi aktivnostmi se da pristopiti do mladih in jih vključiti v aktivnosti, prostovoljstvo in tudi delo. V Gothenburgu mladinski delavci, največkrat prostovoljci mladinskih centrov, dvakrat tedensko obiskujejo učence po šolah. Po pouku, jih pričakajo na šolskem igrišču in nagovarjajo k družbeno koristnem delu. Z deljenjem letakov in pogovori mladino navdušujejo, da obišče mladinski center in se vključi v aktivnosti, ki tam potekajo. Po koncu šolskega leta, se večina devetošolcev odloči za počitniško delo, ki je večinoma koristno delo. Mladina po javnih površinah pobira smeti, zaliva cvetlične grede in skrbi za njihovo urejenost, obrezuje grmovnice, ureja parke. Zavedajo se, da z lastnim delom pripomorejo k boljšemu in kakovostnejšemu življenju v lokalni skupnosti in na to so tudi ponosni. Pobiranje smeti jim ne daje občutka manjvrednosti oziroma, da opravljajo sramotno delo.
Nekaj dni odmaknjenih od vsakodnevnega okolja zagotovo pomaga, da začneš drugače razmišljati. Zanimive in sveže ideje preneseš v domače okolje, jih prilagodiš domačim potrebam in z njimi nadgradiš prehojeno pot. Z majhnimi koraki lahko začnemo že danes prigovarjat tudi briško mladino o pomembnosti dela in o skrbi za okolje, v katerem živimo. Kupi smeti, ki jih občinski delavci tedensko pobirajo v podhodu bivše ambulante na Dobrovem in nižje na obračališču avtobusov, so odraz početja mladih. Dokler bo nekdo pobiral smeti za njimi, bodo ti zagotovo pridno smetili. Ko pa bodo primorani vržene smeti tudi sami pobrat, bodo verjetno naslednjič premislili, preden papirček ali pločevinsko brezbrižno zalučajo na tla.
Spoznavanje mladinskih delavcev ostalih evropskih držav in njihovih navdihujočih zgodb ter problematik s katerimi se vsakodnevno soočajo, je zagotovo odlična popotnica za nadaljnja sodelovanja in povezovanja.
Prispevek pripravila:
Mateja Drnovšček